Листа на компании за студентска пракса

“Факултет за бизнис економија” (ФБЕ) освен квалитетна настава и едукација на своите студенти им овозможува и практична работа што ќе допринесе кон примена, продлабочување и проширување на целокупното теоретско знаење претходно стекнато во текот на студиите на ФБЕ.Во таа насока ФБЕ има оставарено соработка со повеќе еминентни институции и фирми во државата, дел од кои се наведени подолу во текстот и  каде нашите студенти повеќе години успешно ја реализираат својата практична работа:

• Штедилница Можности - Скопје
  • Стопанска банка А. Д. Скопје
  • Тутунска банка А. Д. Скопје
  • Комерцијална банка А. Д. Скопје
  • ЕВН Македонија
  • Неоком АД-Скопје
  • Алкалоид АД. Скопје
  • Макстил АД.Скопје
  • Комерцијална банка - филијала  Гевгелија
  • НЛБ Нов пензиски фонд
  • Штедилница ФУЛМ
  • Разни министерства (за економија, локална самоуправа, животна средина итн.)
  • Во единиците на локална самоуправа,

Исто така врз основа на нивно барање, студентите ги упатуваме во разни здруженија од граѓанскиот сектор, мали и средни претпријатија и сл.
Во контекст на претходното, практична работа се изведува и на ФБЕ, во рамките на која студентите-практиканти активно учествуваат во подготовката и изведбата на нашите истражувачки и апликативни проекти, стекнувајќи се на тој начин со повеќе искуство во делот на научно-истражувачката работа.